Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy

Posiadanie dobrze wyposażonej apteczki to wymóg prawny. I chociaż ustawodawca nie precyzuje, co powinno się w apteczce znajdować, to w wielu firmach apteczka znajduje się w dobrze oznakowanym miejscu, aby w razie drobnego skaleczenia, chwilowej utraty przytomności zakończonej omdleniem, a nawet na wypadek zatrzymania akcji serca można było udzielić pierwszej pomocy.

Apteczka pierwszej pomocy zakładowa powinna się znajdować w miejscu, do którego każdy z pracowników ma łatwy dostęp, stąd też konieczność jej specjalnego oznakowania. Czasem apteczki są metalowymi szafkami, zamykanymi na specjalny kluczyk, które umieszcza się w dostępnym miejscu. Przechowywane w apteczce bandaże i środki opatrunkowe powinny być odpowiednio
zabezpieczone przed wilgocią czy przypadkowym zabrudzeniem. Najczęściej apteczki wykonane są z tworzywa sztucznego.

Opatrunki, chusty oraz inne środki umieszczone są wewnątrz opakowania, które łatwo się otwiera i zamyka. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy każda sekunda ma wpływ na ratowanie życia i zdrowia pracowników.

Warto także regularnie sprawdzać, czy w apteczce znajdują się bandaże, opaski elastyczne, plastry opatrunkowe, agrafki i chusty trójkątne. W zależności od standardu wyposażenia w apteczkach mogą się także pojawić winylowe rękawice, koce ratunkowe czy ustniki do sztucznego oddychania.

 

1 Comment

  1. Kelfrathe11 stycznia 2019

    Bardzo dobra apteczka, sam taką mam pod ręką.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *